django - en to sv translation catalogue (314 entries)

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Algerian Arabic
sv: Algerisk arabiska

en: Asturian
sv: Asturiska

en: Azerbaijani
sv: Azerbajdzjanska

en: Bulgarian
sv: Bulgariska

en: Belarusian
sv: Vitryska

en: Bengali
sv: Bengaliska

en: Breton
sv: Bretonska

en: Bosnian
sv: Bosniska

en: Catalan
sv: Katalanska

en: Central Kurdish (Sorani)
sv: Kurdiska (Sorani)

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: Welsh
sv: Walesiska

en: Danish
sv: Danska

en: German
sv: Tyska

en: Lower Sorbian
sv: Lågsorbiska

en: Greek
sv: Grekiska

en: English
sv: Engelska

en: Australian English
sv: Australisk engelska

en: British English
sv: Brittisk engelska

en: Spanish
sv: Spanska

en: Argentinian Spanish
sv: Argentinsk spanska

en: Colombian Spanish
sv: Colombiansk spanska

en: Mexican Spanish
sv: Mexikansk spanska

en: Nicaraguan Spanish
sv: Nicaraguansk spanska

en: Venezuelan Spanish
sv: Spanska (Venezuela)

en: Estonian
sv: Estländska

en: Basque
sv: Baskiska

en: Persian
sv: Persiska

en: Finnish
sv: Finska

en: French
sv: Franska

en: Frisian
sv: Frisiska

en: Irish
sv: Irländska

en: Scottish Gaelic
sv: Skotsk gäliska

en: Galician
sv: Galisiska

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Croatian
sv: Kroatiska

en: Upper Sorbian
sv: Högsorbiska

en: Haitian Creole
sv: Haitisk kreol

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: Armenian
sv: Armeniska

en: Indonesian
sv: Indonesiska

en: Icelandic
sv: Isländska

en: Italian
sv: Italienska

en: Japanese
sv: Japanska

en: Georgian
sv: Georgiska

en: Kabyle
sv: Kabyliska

en: Kazakh
sv: Kazakiska

en: Korean
sv: Koreanska

en: Kyrgyz
sv: Kirgiziska

en: Luxembourgish
sv: Luxemburgiska

en: Lithuanian
sv: Lettiska

en: Latvian
sv: Lettiska

en: Macedonian
sv: Makedonska

en: Mongolian
sv: Mongoliska

en: Malay
sv: Malajiska

en: Burmese
sv: Burmesiska

en: Norwegian Bokmål
sv: Norskt Bokmål

en: Dutch
sv: Holländska

en: Norwegian Nynorsk
sv: Norska (nynorsk)

en: Ossetic
sv: Ossetiska

en: Polish
sv: Polska

en: Portuguese
sv: Portugisiska

en: Brazilian Portuguese
sv: Brasiliensk portugisiska

en: Romanian
sv: Rumänska

en: Russian
sv: Ryska

en: Slovak
sv: Slovakiska

en: Slovenian
sv: Slovenska

en: Albanian
sv: Albanska

en: Serbian
sv: Serbiska

en: Serbian Latin
sv: Serbiska (latin)

en: Swedish
sv: Svenska

en: Tamil
sv: Tamilska

en: Tajik
sv: Tadzjikiska

en: Thai
sv: Thailändska

en: Turkmen
sv: Turkmeniska

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Tatar
sv: Tatariska

en: Udmurt
sv: Udmurtiska

en: Uyghur
sv: Uiguriska

en: Ukrainian
sv: Ukrainska

en: Uzbek
sv: Uzbekiska

en: Vietnamese
sv: Vietnamesiska

en: Simplified Chinese
sv: Förenklad Kinesiska

en: Traditional Chinese
sv: Traditionell Kinesiska

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Site Maps
sv: Sidkartor

en: Static Files
sv: Statiska filer

en: Syndication
sv: Syndikering

en: That page number is not an integer
sv: Sidnumret är inte ett heltal

en: That page number is less than 1
sv: Sidnumret är mindre än 1

en: That page contains no results
sv: Sidan innehåller inga resultat

en: Enter a valid value.
sv: Fyll i ett giltigt värde.

en: Enter a valid domain name.
sv: Fyll i ett giltigt domännamn.

en: Enter a valid URL.
sv: Fyll i en giltig URL.

en: Enter a valid integer.
sv: Fyll i ett giltigt heltal.

en: Enter a valid email address.
sv: Fyll i en giltig e-postadress.

note: Translators: "letters" means latin letters: a-z and A-Z.
en: Enter a valid “slug” consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
sv: Fyll i en giltig 'slug', beståendes av bokstäver, siffror, understreck eller bindestreck i Unicode.

en: Enter a valid “slug” consisting of Unicode letters, numbers, underscores, or hyphens.
sv: Fyll i en giltig 'slug', beståendes av bokstäver, siffror, understreck eller bindestreck i Unicode.

en: Enter a valid %(protocol)s address.
sv: Fyll i en giltig %(protocol)s adress.

en: IPv4 or IPv6
sv: IPv4 eller IPv6

en: Enter only digits separated by commas.
sv: Fyll enbart i siffror separerade med kommatecken.

en: Ensure this value is %(limit_value)s (it is %(show_value)s).
sv: Kontrollera att detta värde är %(limit_value)s (det är %(show_value)s).

en: Ensure this value is less than or equal to %(limit_value)s.
sv: Kontrollera att detta värde är mindre än eller lika med %(limit_value)s.

en: Ensure this value is greater than or equal to %(limit_value)s.
sv: Kontrollera att detta värde är större än eller lika med %(limit_value)s.

en: Ensure this value is a multiple of step size %(limit_value)s.
sv: Kontrollera att detta värde är multipel av stegstorlek %(limit_value)s.

en: Ensure this value is a multiple of step size %(limit_value)s, starting from %(offset)s, e.g. %(offset)s, %(valid_value1)s, %(valid_value2)s, and so on.
sv: Kontrollera att detta värde är en multipel med stegstorlek %(limit_value)s, med början från %(offset)s, t ex. %(offset)s, %(valid_value1)s, %(valid_value2)s och så vidare.

en: Ensure this value has at least %(limit_value)d character (it has %(show_value)d). | Ensure this value has at least %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
sv[0]: Säkerställ att detta värde åtminstone har %(limit_value)d tecken (den har %(show_value)d).
sv[1]: Säkerställ att detta värde åtminstone har %(limit_value)d tecken (den har %(show_value)d).

en: Ensure this value has at most %(limit_value)d character (it has %(show_value)d). | Ensure this value has at most %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
sv[0]: Säkerställ att detta värde har som mest %(limit_value)d tecken (den har %(show_value)d).
sv[1]: Säkerställ att detta värde har som mest %(limit_value)d tecken (den har %(show_value)d).

en: Enter a number.
sv: Fyll i ett tal.

en: Ensure that there are no more than %(max)s digit in total. | Ensure that there are no more than %(max)s digits in total.
sv[0]: Säkerställ att det inte är mer än %(max)s siffra totalt.
sv[1]: Säkerställ att det inte är mer än %(max)s siffror totalt.

en: Ensure that there are no more than %(max)s decimal place. | Ensure that there are no more than %(max)s decimal places.
sv[0]: Säkerställ att det inte är mer än %(max)s decimal.
sv[1]: Säkerställ att det inte är mer än %(max)s decimaler.

en: Ensure that there are no more than %(max)s digit before the decimal point. | Ensure that there are no more than %(max)s digits before the decimal point.
sv[0]: Säkerställ att det inte är mer än %(max)s siffra före decimalavskiljaren.
sv[1]: Säkerställ att det inte är mer än %(max)s siffror före decimalavskiljaren.

en: File extension “%(extension)s” is not allowed. Allowed extensions are: %(allowed_extensions)s.
sv: Filändelsen “%(extension)s” är inte giltig. Giltiga filändelser är: %(allowed_extensions)s.

en: Null characters are not allowed.
sv: Null-tecken är inte tillåtna.

en: and
sv: och

en: %(model_name)s with this %(field_labels)s already exists.
sv: %(model_name)s med samma %(field_labels)s finns redan.

en: Constraint “%(name)s” is violated.
sv: Begränsningen “%(name)s” överträds.

en: Value %(value)r is not a valid choice.
sv: Värdet %(value)r är inget giltigt alternativ.

en: This field cannot be null.
sv: Detta fält får inte vara null.

en: This field cannot be blank.
sv: Detta fält får inte vara tomt.

en: %(model_name)s with this %(field_label)s already exists.
sv: %(model_name)s med detta %(field_label)s finns redan.

note: Translators: The 'lookup_type' is one of 'date', 'year' or 'month'. Eg: "Title must be unique for pub_date year"
en: %(field_label)s must be unique for %(date_field_label)s %(lookup_type)s.
sv: %(field_label)s måste vara unikt för %(date_field_label)s %(lookup_type)s.

en: Field of type: %(field_type)s
sv: Fält av typ: %(field_type)s

en: “%(value)s” value must be either True or False.
sv: Värdet "%(value)s" måste vara antingen True eller False.

en: “%(value)s” value must be either True, False, or None.
sv: Värdet ”%(value)s” måste vara antingen True, False eller None.

en: Boolean (Either True or False)
sv: Boolesk (antingen True eller False)

en: String (up to %(max_length)s)
sv: Sträng (upp till %(max_length)s)

en: String (unlimited)
sv: Sträng (obegränsad)

en: Comma-separated integers
sv: Komma-separerade heltal

en: “%(value)s” value has an invalid date format. It must be in YYYY-MM-DD format.
sv: “%(value)s” har ett ogiltigt datumformat. Det måste vara i formatet YYYY-MM-DD.

en: “%(value)s” value has the correct format (YYYY-MM-DD) but it is an invalid date.
sv: Värdet “%(value)s” har det giltiga formatet (YYYY-MM-DD) men det är ett ogiltigt datum.

en: Date (without time)
sv: Datum (utan tid)

en: “%(value)s” value has an invalid format. It must be in YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ] format.
sv: “%(value)s” har ett ogiltigt format. Det måste vara i formatet YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ].

en: “%(value)s” value has the correct format (YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ]) but it is an invalid date/time.
sv: “%(value)s” har det giltiga formatet (YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ]) men ett ogiltigt datum/tid.

en: Date (with time)
sv: Datum (med tid)

en: “%(value)s” value must be a decimal number.
sv: Värdet “%(value)s” måste vara ett decimaltal.

en: Decimal number
sv: Decimaltal

en: “%(value)s” value has an invalid format. It must be in [DD] [[HH:]MM:]ss[.uuuuuu] format.
sv: “%(value)s” har ett ogiltigt format. Det måste vara i formatet [DD] [[HH:]MM:]ss[.uuuuuu].

en: Duration
sv: Tidsspann

en: Email address
sv: E-postadress

en: File path
sv: Sökväg till fil

en: “%(value)s” value must be a float.
sv: Värdet "%(value)s" måste vara ett flyttal.

en: Floating point number
sv: Flyttal

en: “%(value)s” value must be an integer.
sv: Värdet "%(value)s" måste vara ett heltal.

en: Integer
sv: Heltal

en: Big (8 byte) integer
sv: Stort (8 byte) heltal

en: Small integer
sv: Litet heltal

en: IPv4 address
sv: IPv4-adress

en: IP address
sv: IP-adress

en: “%(value)s” value must be either None, True or False.
sv: Värdet ”%(value)s” måste vara antingen None, True eller False.

en: Boolean (Either True, False or None)
sv: Boolesk (antingen True, False eller None)

en: Positive big integer
sv: Positivt stort heltal

en: Positive integer
sv: Positivt heltal

en: Positive small integer
sv: Positivt litet heltal

en: Slug (up to %(max_length)s)
sv: Slug (upp till %(max_length)s)

en: “%(value)s” value has an invalid format. It must be in HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
sv: “%(value)s” har ett ogiltigt format. Det måste vara i formatet HH:MM[:ss[.uuuuuu]].

en: “%(value)s” value has the correct format (HH:MM[:ss[.uuuuuu]]) but it is an invalid time.
sv: Värdet “%(value)s” har det giltiga formatet (HH:MM[:ss[.uuuuuu]]) men det är en ogiltig tid.

en: Time
sv: Tid

en: Raw binary data
sv: Rå binärdata

en: “%(value)s” is not a valid UUID.
sv: “%(value)s” är inget giltigt UUID.

en: Universally unique identifier
sv: Globalt unik identifierare

en: File
sv: Fil

en: Image
sv: Bild

en: A JSON object
sv: Ett JSON-objekt

en: Value must be valid JSON.
sv: Värdet måste vara giltig JSON.

en: %(model)s instance with %(field)s %(value)r is not a valid choice.
sv: %(model)s instans med %(field)s %(value)r är inte ett giltigt val.

en: Foreign Key (type determined by related field)
sv: Främmande nyckel (typ bestäms av relaterat fält)

en: One-to-one relationship
sv: Ett-till-ett-samband

en: %(from)s-%(to)s relationship
sv: %(from)s-%(to)s relation

en: %(from)s-%(to)s relationships
sv: %(from)s-%(to)s relationer

en: Many-to-many relationship
sv: Många-till-många-samband

en: This field is required.
sv: Detta fält måste fyllas i.

en: Enter a whole number.
sv: Fyll i ett heltal.

en: Enter a valid date.
sv: Fyll i ett giltigt datum.

en: Enter a valid time.
sv: Fyll i en giltig tid.

en: Enter a valid date/time.
sv: Fyll i ett giltigt datum/tid.

en: Enter a valid duration.
sv: Fyll i ett giltigt tidsspann.

en: The number of days must be between {min_days} and {max_days}.
sv: Antalet dagar måste vara mellan {min_days} och {max_days}.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
sv: Ingen fil skickades. Kontrollera kodningstypen i formuläret.

en: No file was submitted.
sv: Ingen fil skickades.

en: The submitted file is empty.
sv: Den skickade filen är tom.

en: Ensure this filename has at most %(max)d character (it has %(length)d). | Ensure this filename has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
sv[0]: Säkerställ att filnamnet har som mest %(max)d tecken (den har %(length)d).
sv[1]: Säkerställ att filnamnet har som mest %(max)d tecken (den har %(length)d).

en: Please either submit a file or check the clear checkbox, not both.
sv: Antingen skicka en fil eller markera kryssrutan för att rensa, inte både och.

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
sv: Ladda upp en giltig bild. Filen du laddade upp var antingen ingen bild eller en korrupt bild.

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
sv: Välj ett giltigt alternativ. %(value)s finns inte bland tillgängliga alternativ.

en: Enter a list of values.
sv: Fyll i en lista med värden.

en: Enter a complete value.
sv: Fyll i ett fullständigt värde.

en: Enter a valid UUID.
sv: Fyll i ett giltigt UUID.

en: Enter a valid JSON.
sv: Fyll i ett giltigt JSON.

en: (Hidden field %(name)s) %(error)s
sv: (Gömt fält %(name)s) %(error)s

en: ManagementForm data is missing or has been tampered with. Missing fields: %(field_names)s. You may need to file a bug report if the issue persists.
sv: ManagementForm-data saknas eller har manipulerats. Saknade fält: %(field_names)s. Du kan behöva lämna in en felrapport om problemet kvarstår.

en: Please submit at most %(num)d form. | Please submit at most %(num)d forms.
sv[0]: Skicka som mest %(num)d formulär.
sv[1]: Skicka som mest %(num)d formulär.

en: Please submit at least %(num)d form. | Please submit at least %(num)d forms.
sv[0]: Skicka minst %(num)d formulär.
sv[1]: Skicka minst %(num)d formulär.

en: Order
sv: Sortering

en: Delete
sv: Radera

en: Please correct the duplicate data for %(field)s.
sv: Korrigera duplikatdata för %(field)s.

en: Please correct the duplicate data for %(field)s, which must be unique.
sv: Korrigera duplikatdata för %(field)s, som måste vara unik.

en: Please correct the duplicate data for %(field_name)s which must be unique for the %(lookup)s in %(date_field)s.
sv: Korrigera duplikatdata för %(field_name)s som måste vara unik för %(lookup)s i %(date_field)s.

en: Please correct the duplicate values below.
sv: Korrigera duplikatvärdena nedan.

en: The inline value did not match the parent instance.
sv: Värdet för InlineForeignKeyField motsvarade inte dess motpart.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
sv: Välj ett giltigt alternativ. Det valet finns inte bland tillgängliga alternativ.

en: “%(pk)s” is not a valid value.
sv: “%(pk)s” är inte ett giltigt värde.

en: %(datetime)s couldn’t be interpreted in time zone %(current_timezone)s; it may be ambiguous or it may not exist.
sv: %(datetime)s kunde inte tolkas i tidszonen %(current_timezone)s; det kan vara en ogiltig eller tvetydigt tidpunkt.

en: Clear
sv: Rensa

en: Currently
sv: Nuvarande

en: Change
sv: Ändra

en: Unknown
sv: Okänt

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

[ctx: Task]
en: Ready
sv: Redo

[ctx: Task]
en: Running
sv: Kör

[ctx: Task]
en: Failed
sv: Misslyckades

[ctx: Task]
en: Successful
sv: Lyckades

note: Translators: Please do not add spaces around commas.
en: yes,no,maybe
sv: ja,nej,kanske

en: %s KB
sv: %s kB

en: p.m.
sv: e.m.

en: a.m.
sv: f.m.

en: PM
sv: FM

en: AM
sv: EM

en: midnight
sv: midnatt

en: noon
sv: middag

en: Monday
sv: måndag

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Thursday
sv: torsdag

en: Friday
sv: fredag

en: Saturday
sv: lördag

en: Sunday
sv: söndag

en: Mon
sv: mån

en: Tue
sv: tis

en: Wed
sv: ons

en: Thu
sv: tors

en: Fri
sv: fre

en: Sat
sv: lör

en: Sun
sv: sön

en: January
sv: januari

en: February
sv: februari

en: March
sv: mars

en: April
sv: april

en: May
sv: maj

en: June
sv: juni

en: July
sv: juli

en: August
sv: augusti

en: September
sv: september

en: October
sv: oktober

en: November
sv: november

en: December
sv: december

en: may
sv: maj

en: oct
sv: okt

[ctx: abbrev. month]
en: Jan.
sv: jan

[ctx: abbrev. month]
en: Feb.
sv: feb

[ctx: abbrev. month]
en: March
sv: mars

[ctx: abbrev. month]
en: April
sv: april

[ctx: abbrev. month]
en: May
sv: maj

[ctx: abbrev. month]
en: June
sv: juni

[ctx: abbrev. month]
en: July
sv: juli

[ctx: abbrev. month]
en: Aug.
sv: aug

[ctx: abbrev. month]
en: Sept.
sv: sep

[ctx: abbrev. month]
en: Oct.
sv: okt

[ctx: abbrev. month]
en: Nov.
sv: nov

[ctx: abbrev. month]
en: Dec.
sv: dec

[ctx: alt. month]
en: January
sv: januari

[ctx: alt. month]
en: February
sv: februari

[ctx: alt. month]
en: March
sv: mars

[ctx: alt. month]
en: April
sv: april

[ctx: alt. month]
en: May
sv: maj

[ctx: alt. month]
en: June
sv: juni

[ctx: alt. month]
en: July
sv: juli

[ctx: alt. month]
en: August
sv: augusti

[ctx: alt. month]
en: September
sv: september

[ctx: alt. month]
en: October
sv: oktober

[ctx: alt. month]
en: November
sv: november

[ctx: alt. month]
en: December
sv: december

en: This is not a valid IPv6 address.
sv: Detta är inte en giltig IPv6 adress.

en: or
sv: eller

en: %(num)d year | %(num)d years
sv[0]: %(num)d år
sv[1]: %(num)d år

en: %(num)d month | %(num)d months
sv[0]: %(num)d månad
sv[1]: %(num)d månader

en: %(num)d week | %(num)d weeks
sv[0]: %(num)d vecka
sv[1]: %(num)d veckor

en: %(num)d day | %(num)d days
sv[0]: %(num)d dag
sv[1]: %(num)d dagar

en: %(num)d hour | %(num)d hours
sv[0]: %(num)d timme
sv[1]: %(num)d timmar

en: %(num)d minute | %(num)d minutes
sv[0]: %(num)d minut
sv[1]: %(num)d minuter

en: Forbidden
sv: Otillåtet

en: CSRF verification failed. Request aborted.
sv: CSRF-verifikation misslyckades. Förfrågan avbröts.

en: You are seeing this message because this HTTPS site requires a “Referer header” to be sent by your web browser, but none was sent. This header is required for security reasons, to ensure that your browser is not being hijacked by third parties.
sv: Du ser detta meddelande eftersom denna HTTPS-sida kräver att en “Referer header” skickas från din webbläsare, men ingen skickades. Denna header krävs av säkerhetsskäl, för att säkerställa att din webbläsare inte kapats.

en: If you have configured your browser to disable “Referer” headers, please re-enable them, at least for this site, or for HTTPS connections, or for “same-origin” requests.
sv: Om 'Referer' headers är inaktiverade i din webbläsare, återaktivera dem, åtminstone för denna sida, eller för HTTPS-anslutningar eller för 'same-origin'-förfrågningar.

en: If you are using the <meta name="referrer" content="no-referrer"> tag or including the “Referrer-Policy: no-referrer” header, please remove them. The CSRF protection requires the “Referer” header to do strict referer checking. If you’re concerned about privacy, use alternatives like <a rel="noreferrer" …> for links to third-party sites.
sv: Om du använder <meta name="referrer" content="no-referrer">-taggen eller har med ”Referrer-Policy: no-referrer”, ta bort dem. CSRF-skyddet kräver ”Referer” för att kunna göra sin strikta kontroll. Om du oroar dig över din integritet, använd alternativ såsom <a rel="noreferrer" ...> för länkar till tredjepart.

en: You are seeing this message because this site requires a CSRF cookie when submitting forms. This cookie is required for security reasons, to ensure that your browser is not being hijacked by third parties.
sv: Du ser detta meddelande eftersom denna sida kräver en CSRF-cookie när formulär skickas. Denna cookie krävs av säkerhetsskäl, för att säkerställa att din webbläsare inte kapats.

en: If you have configured your browser to disable cookies, please re-enable them, at least for this site, or for “same-origin” requests.
sv: Om cookies är inaktiverade i din webbläsare, återaktivera dem, åtminstone för denna sida eller för “same-origin”-förfrågningar.

en: More information is available with DEBUG=True.
sv: Mer information är tillgänglig med DEBUG=True.

en: No year specified
sv: Inget år angivet

en: Date out of range
sv: Datum är utanför intervallet

en: No month specified
sv: Ingen månad angiven

en: No day specified
sv: Ingen dag angiven

en: No week specified
sv: Ingen vecka angiven

en: No %(verbose_name_plural)s available
sv: Inga %(verbose_name_plural)s är tillgängliga

en: Future %(verbose_name_plural)s not available because %(class_name)s.allow_future is False.
sv: Framtida %(verbose_name_plural)s är inte tillgängliga eftersom %(class_name)s.allow_future är False.

en: Invalid date string “%(datestr)s” given format “%(format)s”
sv: Ogiltig datumsträng “%(datestr)s” med givet format “%(format)s”

en: No %(verbose_name)s found matching the query
sv: Hittade inga %(verbose_name)s  som matchar frågan

en: Page is not “last”, nor can it be converted to an int.
sv: Sidan är inte 'last', och kan inte heller omvandlas till en int.

en: Invalid page (%(page_number)s): %(message)s
sv: Ogiltig sida (%(page_number)s): %(message)s

en: Empty list and “%(class_name)s.allow_empty” is False.
sv: Tom lista och '%(class_name)s.allow_empty' är False.

en: Directory indexes are not allowed here.
sv: Kataloglistningar är inte tillåtna här.

en: “%(path)s” does not exist
sv: "%(path)s" finns inte

en: Index of %(directory)s
sv: Innehåll i %(directory)s

en: The install worked successfully! Congratulations!
sv: Installationen lyckades! Grattis!

en: View <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/releases/" target="_blank" rel="noopener">release notes</a> for Django %(version)s
sv: Visa <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/releases/" target="_blank" rel="noopener">release notes</a> för Django %(version)s

en: You are seeing this page because <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/ref/settings/#debug" target="_blank" rel="noopener">DEBUG=True</a> is in your settings file and you have not configured any URLs.
sv: Du ser den här sidan eftersom <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/ref/settings/#debug" target="_blank" rel="noopener">DEBUG=True</a> i din settings-fil och du har inte konfigurerat några URL:er.

en: Django Documentation
sv: Djangodokumentation

en: Topics, references, &amp; how-to’s
sv: Ämnen, referenser och how-to’s

en: Tutorial: A Polling App
sv: Tutorial: En undersöknings-app

en: Get started with Django
sv: Kom igång med Django

en: Django Community
sv: Djangos gemenskap

en: Connect, get help, or contribute
sv: Kontakta, begär hjälp eller bidra
