django - en to sr@latin translation catalogue (325 entries)

en: %(datetime)s couldn’t be interpreted in time zone %(current_timezone)s; it may be ambiguous or it may not exist.
sr@latin: Vreme %(datetime)s se ne može protumačiti u vremenskoj zoni %(current_timezone)s; možda je dvosmisleno ili ne postoji.

en: %(field_label)s must be unique for %(date_field_label)s %(lookup_type)s.
sr@latin: %(field_label)s mora biti jedinstven(a) za %(date_field_label)s %(lookup_type)s.

en: %(from)s-%(to)s relationship
sr@latin: Relacija %(from)s-%(to)s

en: %(from)s-%(to)s relationships
sr@latin: Relacije %(from)s-%(to)s

en: %(model)s instance with %(field)s %(value)r does not exist.
sr@latin: Instanca modela %(model)s sa vrednošću %(field)s %(value)r ne postoji.

en: %(model_name)s with this %(field_label)s already exists.
sr@latin: %(model_name)s sa ovom vrednošću %(field_label)s već postoji.

en: %(model_name)s with this %(field_labels)s already exists.
sr@latin: %(model_name)s sa poljem %(field_labels)s već postoji.

en: %(num)d day | %(num)d days
sr@latin[0]: %(num)d dan
sr@latin[1]: %(num)d dana
sr@latin[2]: %(num)d dana

en: %(num)d hour | %(num)d hours
sr@latin[0]: %(num)d sat
sr@latin[1]: %(num)d sata
sr@latin[2]: %(num)d sati

en: %(num)d minute | %(num)d minutes
sr@latin[0]: %(num)d minut
sr@latin[1]: %(num)d minuta
sr@latin[2]: %(num)d minuta

en: %(num)d month | %(num)d months
sr@latin[0]: %(num)d mesec
sr@latin[1]: %(num)d meseca
sr@latin[2]: %(num)d meseci

en: %(num)d week | %(num)d weeks
sr@latin[0]: %(num)d nedelja
sr@latin[1]: %(num)d nedelje
sr@latin[2]: %(num)d nedelja

en: %(num)d year | %(num)d years
sr@latin[0]: %(num)d godina
sr@latin[1]: %(num)d godine
sr@latin[2]: %(num)d godina

en: %(size)d byte | %(size)d bytes
sr@latin[0]: %(size)d bajt
sr@latin[1]: %(size)d bajta
sr@latin[2]: %(size)d bajtova

en: (Hidden field %(name)s) %(error)s
sr@latin: (Skriveno polje %(name)s) %(error)s

en: A JSON object
sr@latin: JSON objekat

en: Afrikaans
sr@latin: afrikanski

en: Albanian
sr@latin: albanski

en: Algerian Arabic
sr@latin: Alžirski arapski

en: April
sr@latin: april

en: Arabic
sr@latin: arapski

en: Argentinian Spanish
sr@latin: argentinski španski

en: Armenian
sr@latin: jermenski

en: Asturian
sr@latin: asturijski

en: August
sr@latin: avgust

en: Australian English
sr@latin: australijski engleski

en: Azerbaijani
sr@latin: azerbejdžanski

en: Basque
sr@latin: baskijski

en: Belarusian
sr@latin: beloruski

en: Bengali
sr@latin: bengalski

en: Big (8 byte) integer
sr@latin: Veliki ceo broj

en: Boolean (Either True or False)
sr@latin: Bulova vrednost (True ili False)

en: Boolean (Either True, False or None)
sr@latin: Bulova vrednost (True, False ili None)

en: Bosnian
sr@latin: bosanski

en: Brazilian Portuguese
sr@latin: brazilski portugalski

en: Breton
sr@latin: bretonski

en: British English
sr@latin: britanski engleski

en: Bulgarian
sr@latin: bugarski

en: Burmese
sr@latin: burmanski

en: CSRF verification failed. Request aborted.
sr@latin: CSRF verifikacija nije prošla. Zahtev odbijen.

en: Catalan
sr@latin: katalonski

en: Central Kurdish (Sorani)
sr@latin: centralnokurdski (sorani)

en: Change
sr@latin: Izmeni

en: Clear
sr@latin: Očisti

en: Colombian Spanish
sr@latin: kolumbijski španski

en: Comma-separated integers
sr@latin: Celi brojevi razdvojeni zapetama

en: Connect, get help, or contribute
sr@latin: Povežite se, potražite pomoć ili dajte doprinos

en: Constraint “%(name)s” is violated.
sr@latin: Ograničenje „%(name)s“ je prekršeno.

en: Croatian
sr@latin: hrvatski

en: Currently
sr@latin: Trenutno

en: Czech
sr@latin: češki

en: Danish
sr@latin: danski

en: Date (with time)
sr@latin: Datum (sa vremenom)

en: Date (without time)
sr@latin: Datum (bez vremena)

en: Date out of range
sr@latin: Datum van opsega

en: December
sr@latin: decembar

en: Decimal number
sr@latin: Decimalni broj

en: Delete
sr@latin: Obriši

en: Directory indexes are not allowed here.
sr@latin: Indeksi direktorijuma nisu dozvoljeni ovde.

en: Django Community
sr@latin: Đango zajednica

en: Django Documentation
sr@latin: Đango dokumentacija

en: Duration
sr@latin: Vremenski interval

en: Dutch
sr@latin: holandski

en: Email address
sr@latin: Imejl adresa

en: Empty list and “%(class_name)s.allow_empty” is False.
sr@latin: Prazna lista i „%(class_name)s.allow_empty“ ima vrednost False.

en: English
sr@latin: engleski

en: Ensure that there are no more than %(max)s decimal place. | Ensure that there are no more than %(max)s decimal places.
sr@latin[0]: Ne može biti više od %(max)s decimale.
sr@latin[1]: Ne može biti više od %(max)s decimale.
sr@latin[2]: Ne može biti više od %(max)s decimala.

en: Ensure that there are no more than %(max)s digit before the decimal point. | Ensure that there are no more than %(max)s digits before the decimal point.
sr@latin[0]: Ne može biti više od %(max)s cifre pre decimalnog zapisa.
sr@latin[1]: Ne može biti više od %(max)s cifre pre decimalnog zapisa.
sr@latin[2]: Ne može biti više od %(max)s cifara pre decimalnog zapisa.

en: Ensure that there are no more than %(max)s digit in total. | Ensure that there are no more than %(max)s digits in total.
sr@latin[0]: Ukupno ne može biti više od %(max)s cifre.
sr@latin[1]: Ukupno ne može biti više od %(max)s cifre.
sr@latin[2]: Ukupno ne može biti više od %(max)s cifara.

en: Ensure this filename has at most %(max)d character (it has %(length)d). | Ensure this filename has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
sr@latin[0]: Ime fajla ne može imati više od %(max)d karaktera (trenutno ima %(length)d).
sr@latin[1]: Ime fajla ne može imati više od %(max)d karaktera (trenutno ima %(length)d).
sr@latin[2]: Ime fajla ne može imati više od %(max)d karaktera (trenutno ima %(length)d).

en: Ensure this value has at least %(limit_value)d character (it has %(show_value)d). | Ensure this value has at least %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
sr@latin[0]: Ovo polje mora da ima najmanje %(limit_value)d karakter (trenutno ima %(show_value)d).
sr@latin[1]: Ovo polje mora da ima najmanje %(limit_value)d karaktera (trenutno ima %(show_value)d).
sr@latin[2]: Ovo polje mora da ima %(limit_value)d najmanje karaktera (trenutno ima %(show_value)d ).

en: Ensure this value has at most %(limit_value)d character (it has %(show_value)d). | Ensure this value has at most %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
sr@latin[0]: Ovo polje ne sme da ima više od %(limit_value)d karaktera (trenutno ima %(show_value)d).
sr@latin[1]: Ovo polje ne sme da ima više od %(limit_value)d karaktera (trenutno ima %(show_value)d).
sr@latin[2]: Ovo polje ne sme da ima više od %(limit_value)d karaktera (trenutno ima %(show_value)d).

en: Ensure this value is %(limit_value)s (it is %(show_value)s).
sr@latin: Ovo polje mora da bude %(limit_value)s (trenutno ima %(show_value)s).

en: Ensure this value is a multiple of step size %(limit_value)s, starting from %(offset)s, e.g. %(offset)s, %(valid_value1)s, %(valid_value2)s, and so on.
sr@latin: Uverite se da je ova vrednost višestruka od veličine koraka %(limit_value)s, počevši od %(offset)s, npr. %(offset)s, %(valid_value1)s, %(valid_value2)s, itd.

en: Ensure this value is a multiple of step size %(limit_value)s.
sr@latin: Ova vrednost mora da umnožak veličine koraka %(limit_value)s.

en: Ensure this value is greater than or equal to %(limit_value)s.
sr@latin: Ova vrednost mora biti veća od %(limit_value)s ili tačno toliko.

en: Ensure this value is less than or equal to %(limit_value)s.
sr@latin: Ova vrednost mora da bude manja od %(limit_value)s. ili tačno toliko.

en: Enter a complete value.
sr@latin: Unesite kompletnu vrednost.

en: Enter a list of values.
sr@latin: Unesite listu vrednosti.

en: Enter a number.
sr@latin: Unesite broj.

en: Enter a valid %(protocol)s address.
sr@latin: Unesite ispravnu adresu %(protocol)s.

en: Enter a valid JSON.
sr@latin: Unesite ispravan JSON.

en: Enter a valid URL.
sr@latin: Unesite ispravan URL.

en: Enter a valid UUID.
sr@latin: Unesite ispravan UUID.

en: Enter a valid date.
sr@latin: Unesite ispravan datum.

en: Enter a valid date/time.
sr@latin: Unesite ispravan datum/vreme.

en: Enter a valid domain name.
sr@latin: Unesite ispravno ime domena.

en: Enter a valid duration.
sr@latin: Unesite ispravno trajanje.

en: Enter a valid email address.
sr@latin: Unesite ispravnu e-mail adresu.

en: Enter a valid integer.
sr@latin: Unesite ispravan ceo broj.

en: Enter a valid time.
sr@latin: Unesite ispravno vreme

en: Enter a valid value.
sr@latin: Unesite ispravnu vrednost.

en: Enter a valid “slug” consisting of Unicode letters, numbers, underscores, or hyphens.
sr@latin: Unesite ispravan "slag", koji se sastoji od Unikod slova, brojki, donjih crta ili crtica.

en: Enter a valid “slug” consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
sr@latin: Unesite isrpavan „slag“, koji se sastoji od slova, brojki, donjih crta ili cirtica.

en: Enter a whole number.
sr@latin: Unesite ceo broj.

en: Enter only digits separated by commas.
sr@latin: Unesite samo brojke razdvojene zapetama.

en: Esperanto
sr@latin: esperanto

en: Estonian
sr@latin: estonski

en: February
sr@latin: februar

en: Field of type: %(field_type)s
sr@latin: Polje tipa: %(field_type)s

en: File
sr@latin: Fajl

en: File extension “%(extension)s” is not allowed. Allowed extensions are: %(allowed_extensions)s.
sr@latin: Ekstenzija datoteke "%(extension)s" nije dozvoljena. Dozvoljene su sledeće ekstenzije: %(allowed_extensions)s.

en: File path
sr@latin: Putanja fajla

en: Finnish
sr@latin: finski

en: Floating point number
sr@latin: Broj sa pokrenom zapetom

en: Forbidden
sr@latin: Zabranjeno

en: Foreign Key (type determined by related field)
sr@latin: Strani ključ (tip određuje referentno polje)

en: French
sr@latin: francuski

en: Fri
sr@latin: pet.

en: Friday
sr@latin: petak

en: Frisian
sr@latin: frizijski

en: Future %(verbose_name_plural)s not available because %(class_name)s.allow_future is False.
sr@latin: Opcija „future“ nije dostupna za „%(verbose_name_plural)s“ jer %(class_name)s.allow_future ima vrednost False.

en: Galician
sr@latin: galski

en: Georgian
sr@latin: gruzijski

en: German
sr@latin: nemački

en: Get started with Django
sr@latin: Počnite sa Đangom

en: Greek
sr@latin: grčki

en: Hebrew
sr@latin: hebrejski

en: Hindi
sr@latin: hindu

en: Hungarian
sr@latin: mađarski

en: IP address
sr@latin: IP adresa

en: IPv4 address
sr@latin: IPv4 adresa

en: IPv4 or IPv6
sr@latin: IPv4 ili IPv6

en: Icelandic
sr@latin: islandski

en: Ido
sr@latin: ido

en: If you are using the <meta name="referrer" content="no-referrer"> tag or including the “Referrer-Policy: no-referrer” header, please remove them. The CSRF protection requires the “Referer” header to do strict referer checking. If you’re concerned about privacy, use alternatives like <a rel="noreferrer" …> for links to third-party sites.
sr@latin: Ako koristite <meta name="referrer" content="no-referrer"> tag ili "Referrer-Policy: no-referrer" zaglavlje, molimo da ih uklonite. CSRF zaštita zahteva "Referer" zaglavlje da bi se obavila striktna "referrer" provera. Ukoliko vas brine privatnost, koristite alternative kao <a rel="noreferrer" ...> za linkove ka drugim sajtovima.

en: If you have configured your browser to disable cookies, please re-enable them, at least for this site, or for “same-origin” requests.
sr@latin: Ako je vaš internet pregedač podešen da onemogući kolačiće, molimo da ih uključite, barem za ovaj sajt, ili za "same-origin" zahteve.

en: If you have configured your browser to disable “Referer” headers, please re-enable them, at least for this site, or for HTTPS connections, or for “same-origin” requests.
sr@latin: Ako ste podesili internet pregledač da ne šalje "Referer" zaglavlja, ponovo ih uključite, barem za ovaj sajt, ili za HTTPS konekcije, ili za "same-origin" zahteve.

en: Image
sr@latin: Slika

en: Index of %(directory)s
sr@latin: Indeks direktorijuma %(directory)s

en: Indonesian
sr@latin: indonežanski

en: Integer
sr@latin: Ceo broj

en: Interlingua
sr@latin: interlingva

en: Invalid date string “%(datestr)s” given format “%(format)s”
sr@latin: Neispravan datum "%(datestr)s" za format "%(format)s"

en: Invalid page (%(page_number)s): %(message)s
sr@latin: Neispravna strana (%(page_number)s): %(message)s

en: Irish
sr@latin: irski

en: Italian
sr@latin: italijanski

en: January
sr@latin: januar

en: Japanese
sr@latin: japanski

en: July
sr@latin: jul

en: June
sr@latin: jun

en: Kabyle
sr@latin: kabilski

en: Kannada
sr@latin: kanada

en: Kazakh
sr@latin: kazaški

en: Khmer
sr@latin: kambodijski

en: Korean
sr@latin: korejski

en: Kyrgyz
sr@latin: Kirgiski

en: Latvian
sr@latin: latvijski

en: Lithuanian
sr@latin: litvanski

en: Lower Sorbian
sr@latin: donjolužičkosrpski

en: Luxembourgish
sr@latin: luksemburški

en: Macedonian
sr@latin: makedonski

en: Malay
sr@latin: malajski

en: Malayalam
sr@latin: malajalamski

en: ManagementForm data is missing or has been tampered with. Missing fields: %(field_names)s. You may need to file a bug report if the issue persists.
sr@latin: Podaci od ManagementForm nedostaju ili su pokvareni. Polja koja nedostaju: %(field_names)s. Možda će biti potrebno da prijavite grešku ako se problem nastavi.

en: Many-to-many relationship
sr@latin: Relacija više na više

en: Marathi
sr@latin: marathi

en: March
sr@latin: mart

en: May
sr@latin: maj

en: Messages
sr@latin: Poruke

en: Mexican Spanish
sr@latin: meksički španski

en: Mon
sr@latin: pon.

en: Monday
sr@latin: ponedeljak

en: Mongolian
sr@latin: mongolski

en: More information is available with DEBUG=True.
sr@latin: Više informacija je dostupno sa DEBUG=True.

en: Nepali
sr@latin: nepalski

en: Nicaraguan Spanish
sr@latin: nikaragvanski španski

en: No
sr@latin: Ne

en: No %(verbose_name)s found matching the query
sr@latin: Nijedan objekat klase %(verbose_name)s nije nađen datim upitom.

en: No %(verbose_name_plural)s available
sr@latin: Nedostupni objekti %(verbose_name_plural)s

en: No day specified
sr@latin: Dan nije naznačen

en: No file was submitted.
sr@latin: Fajl nije prebačen.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
sr@latin: Fajl nije prebačen. Proverite tip enkodiranja formulara.

en: No month specified
sr@latin: Mesec nije naznačen

en: No week specified
sr@latin: Nedelja nije naznačena

en: No year specified
sr@latin: Godina nije naznačena

en: Norwegian Bokmål
sr@latin: norveški književni

en: Norwegian Nynorsk
sr@latin: norveški novi

en: November
sr@latin: novembar

en: Null characters are not allowed.
sr@latin: 'Null' karakteri nisu dozvoljeni.

en: October
sr@latin: oktobar

en: One-to-one relationship
sr@latin: Relacija jedan na jedan

en: Order
sr@latin: Redosled

en: Ossetic
sr@latin: osetinski

en: Page is not “last”, nor can it be converted to an int.
sr@latin: Stranica nije poslednja, niti može biti konvertovana u tip "int".

en: Persian
sr@latin: persijski

en: Please correct the duplicate data for %(field)s, which must be unique.
sr@latin: Ispravite dupliran sadržaj za polja: %(field)s, koji mora da bude jedinstven.

en: Please correct the duplicate data for %(field)s.
sr@latin: Ispravite dupliran sadržaj za polja: %(field)s.

en: Please correct the duplicate data for %(field_name)s which must be unique for the %(lookup)s in %(date_field)s.
sr@latin: Ispravite dupliran sadržaj za polja: %(field_name)s, koji mora da bude jedinstven za %(lookup)s u %(date_field)s.

en: Please correct the duplicate values below.
sr@latin: Ispravite duplirane vrednosti dole.

en: Please either submit a file or check the clear checkbox, not both.
sr@latin: Može se samo poslati fajl ili izbrisati, ne oba.

en: Please submit at least %(num)d form. | Please submit at least %(num)d forms.
sr@latin[0]:  Molim prosledite najmanje %(num)d formular.
sr@latin[1]:  Molim prosledite najmanje %(num)d formulara.
sr@latin[2]:  Molim prosledite najmanje %(num)d formulara.

en: Please submit at most %(num)d form. | Please submit at most %(num)d forms.
sr@latin[0]: Molim prosledite najviše %(num)d formular.
sr@latin[1]: Molim prosledite najviše %(num)d formulara.
sr@latin[2]: Molim prosledite najviše %(num)d formulara.

en: Polish
sr@latin: poljski

en: Portuguese
sr@latin: portugalski

en: Positive big integer
sr@latin: Velik pozitivan celi broj

en: Positive integer
sr@latin: Pozitivan ceo broj

en: Positive small integer
sr@latin: Pozitivan mali ceo broj

en: Punjabi
sr@latin: Pandžabi

en: Raw binary data
sr@latin: Sirovi binarni podaci

en: Romanian
sr@latin: rumunski

en: Russian
sr@latin: ruski

en: Sat
sr@latin: sub.

en: Saturday
sr@latin: subota

en: Scottish Gaelic
sr@latin: škotski galski

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
sr@latin: %(value)s nije među ponuđenim vrednostima. Odaberite jednu od ponuđenih.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
sr@latin: Odabrana vrednost nije među ponuđenima. Odaberite jednu od ponuđenih.

en: September
sr@latin: septembar

en: Serbian
sr@latin: srpski

en: Serbian Latin
sr@latin: srpski (latinica)

en: Simplified Chinese
sr@latin: novokineski

en: Site Maps
sr@latin: Mape sajta

en: Slovak
sr@latin: slovački

en: Slovenian
sr@latin: slovenački

en: Slug (up to %(max_length)s)
sr@latin: Slag (ne duži od %(max_length)s)

en: Small integer
sr@latin: Mali ceo broj

en: Spanish
sr@latin: španski

en: Static Files
sr@latin: Statičke datoteke

en: String (unlimited)
sr@latin: String (neograničeno)

en: String (up to %(max_length)s)
sr@latin: String (najviše %(max_length)s znakova)

[ctx: String to return when truncating text]
en: %(truncated_text)s…
sr@latin: %(truncated_text)s...

en: Sun
sr@latin: ned.

en: Sunday
sr@latin: nedelja

en: Swahili
sr@latin: svahili

en: Swedish
sr@latin: švedski

en: Syndication
sr@latin: Udruživanje sadržaja

en: Tajik
sr@latin: Tadžiki

en: Tamil
sr@latin: tamilski

en: Tatar
sr@latin: tatarski

en: Telugu
sr@latin: telugu

en: Text
sr@latin: Tekst

en: Thai
sr@latin: tajlandski

en: That page contains no results
sr@latin: Tražena strana ne sadrži rezultate

en: That page number is less than 1
sr@latin: Zadati broj strane je manji od 1

en: That page number is not an integer
sr@latin: Zadati broj strane nije ceo broj

en: The inline value did not match the parent instance.
sr@latin: Direktno uneta vrednost ne odgovara instanci roditelja.

en: The install worked successfully! Congratulations!
sr@latin: Instalacija je prošla uspešno. Čestitke!

en: The number of days must be between {min_days} and {max_days}.
sr@latin: Broj dana mora biti između {min_days} i {max_days}.

en: The submitted file is empty.
sr@latin: Prebačen fajl je prazan.

en: This field cannot be blank.
sr@latin: Ovo polje ne može da ostane prazno.

en: This field cannot be null.
sr@latin: Ovo polje ne može da ostane prazno.

en: This field is required.
sr@latin: Ovo polje se mora popuniti.

en: This is not a valid IPv6 address.
sr@latin: Ovo nije ispravna IPv6 adresa.

en: Thu
sr@latin: čet.

en: Thursday
sr@latin: četvrtak

en: Time
sr@latin: Vreme

en: Topics, references, &amp; how-to’s
sr@latin: Teme, reference, &amp; kako-da

en: Traditional Chinese
sr@latin: starokineski

en: Tue
sr@latin: uto.

en: Tuesday
sr@latin: utorak

en: Turkish
sr@latin: turski

en: Turkmen
sr@latin: Turkmenski

en: Tutorial: A Polling App
sr@latin: Uputstvo: aplikacija za glasanje

en: Udmurt
sr@latin: udmurtski

en: Ukrainian
sr@latin: ukrajinski

en: Universally unique identifier
sr@latin: Univerzalno jedinstveni identifikator

en: Unknown
sr@latin: Nepoznato

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
sr@latin: Prebacite ispravan fajl. Fajl koji je prebačen ili nije slika, ili je oštećen.

en: Upper Sorbian
sr@latin: gornjolužičkosrpski

en: Uyghur
sr@latin: Ujgur

en: Uzbek
sr@latin: Uzbekistanski

en: Value %(value)r is not a valid choice.
sr@latin: Vrednost %(value)r nije validna.

en: Value must be valid JSON.
sr@latin: Vrednost mora biti ispravni JSON.

en: Venezuelan Spanish
sr@latin: venecuelanski španski

en: Vietnamese
sr@latin: vijetnamski

en: View <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/releases/" target="_blank" rel="noopener">release notes</a> for Django %(version)s
sr@latin: Pogledajte <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/releases/" target="_blank" rel="noopener">napomene uz izdanje</a> za Đango %(version)s

en: Wed
sr@latin: sre.

en: Wednesday
sr@latin: sreda

en: Welsh
sr@latin: velški

en: Yes
sr@latin: Da

en: You are seeing this message because this HTTPS site requires a “Referer header” to be sent by your web browser, but none was sent. This header is required for security reasons, to ensure that your browser is not being hijacked by third parties.
sr@latin: Ova poruka je prikazana jer ovaj HTTPS sajt zahteva da "Referer header" bude poslat od strane vašeg internet pregledača, što trenutno nije slučaj. Pomenuto zaglavlje je potrebno iz bezbedonosnih razloga, da bi se osiguralo da vaš pregledač nije pod kontrolom trećih lica.

en: You are seeing this message because this site requires a CSRF cookie when submitting forms. This cookie is required for security reasons, to ensure that your browser is not being hijacked by third parties.
sr@latin: Ova poruka je prikazana jer ovaj sajt zahteva CSRF kuki kada se prosleđuju podaci iz formi. Ovaj kuki je potreban iz sigurnosnih razloga, da bi se osiguralo da vaš pretraživač nije pod kontrolom trećih lica.

en: You are seeing this page because <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/ref/settings/#debug" target="_blank" rel="noopener">DEBUG=True</a> is in your settings file and you have not configured any URLs.
sr@latin: Ova strana je prikazana jer je <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/ref/settings/#debug" target="_blank" rel="noopener">DEBUG=True</a> u vašim podešavanjima i niste konfigurisali nijedan URL.

en: a.m.
sr@latin: pre p.

[ctx: abbrev. month]
en: Aug.
sr@latin: Avg.

[ctx: abbrev. month]
en: July
sr@latin: Jul

[ctx: abbrev. month]
en: June
sr@latin: Jun

[ctx: abbrev. month]
en: March
sr@latin: Mart

[ctx: abbrev. month]
en: May
sr@latin: Maj

[ctx: abbrev. month]
en: Oct.
sr@latin: Okt.

[ctx: alt. month]
en: August
sr@latin: Avgust

[ctx: alt. month]
en: December
sr@latin: Decembar

[ctx: alt. month]
en: February
sr@latin: Februar

[ctx: alt. month]
en: January
sr@latin: Januar

[ctx: alt. month]
en: July
sr@latin: Jul

[ctx: alt. month]
en: June
sr@latin: Jun

[ctx: alt. month]
en: March
sr@latin: Mart

[ctx: alt. month]
en: May
sr@latin: Maj

[ctx: alt. month]
en: November
sr@latin: Novembar

[ctx: alt. month]
en: October
sr@latin: Oktobar

[ctx: alt. month]
en: September
sr@latin: Septembar

en: and
sr@latin: i

en: apr
sr@latin: apr.

en: aug
sr@latin: aug.

en: dec
sr@latin: dec.

en: feb
sr@latin: feb.

en: jan
sr@latin: jan.

en: jul
sr@latin: jul.

en: jun
sr@latin: jun.

en: mar
sr@latin: mar.

en: may
sr@latin: maj.

en: midnight
sr@latin: ponoć

en: noon
sr@latin: podne

en: nov
sr@latin: nov.

en: oct
sr@latin: okt.

en: or
sr@latin: ili

en: p.m.
sr@latin: po p.

en: sep
sr@latin: sep.

en: yes,no,maybe
sr@latin: da,ne,možda

en: “%(path)s” does not exist
sr@latin: „%(path)s“ ne postoji

en: “%(pk)s” is not a valid value.
sr@latin: "%(pk)s" nije ispravna vrednost.

en: “%(value)s” is not a valid UUID.
sr@latin: Vrednost “%(value)s” nije validan UUID (jedinstveni ID).

en: “%(value)s” value has an invalid date format. It must be in YYYY-MM-DD format.
sr@latin: Vrednost "%(value)s" nema ispravan format datuma. Mora biti u formatu GGGG-MM-DD.

en: “%(value)s” value has an invalid format. It must be in HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
sr@latin: Vrednost “%(value)s” nije u odgovarajućem formatu. Mora biti u formatu HH:MM[:ss[.uuuuuu]].

en: “%(value)s” value has an invalid format. It must be in YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ] format.
sr@latin: Vrednost “%(value)s” je u nevažećem formatu. Mora se uneti u formatu YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ].

en: “%(value)s” value has an invalid format. It must be in [DD] [[HH:]MM:]ss[.uuuuuu] format.
sr@latin: Vrednost “%(value)s” nije u odgovarajućem formatu. Mora biti u formatu [DD] [[HH:]MM:]ss[.uuuuuu].

en: “%(value)s” value has the correct format (HH:MM[:ss[.uuuuuu]]) but it is an invalid time.
sr@latin: Vrednost “%(value)s” je u odgovarajućem formatu (HH:MM[:ss[.uuuuuu]]), ali nije validna vrednost za vreme.

en: “%(value)s” value has the correct format (YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ]) but it is an invalid date/time.
sr@latin: Vrednost “%(value)s” je u odgovarajućem formatu (YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ]), ali nije validna vrednost za datum i vreme.

en: “%(value)s” value has the correct format (YYYY-MM-DD) but it is an invalid date.
sr@latin: Vrednost “%(value)s” ima odgovarajući format (GGGG-MM-DD), ali nije validan datum.

en: “%(value)s” value must be a decimal number.
sr@latin: Vrednost “%(value)s” mora biti decimalni broj.

en: “%(value)s” value must be a float.
sr@latin: Vrednost “%(value)s” value mora biti tipa float.

en: “%(value)s” value must be an integer.
sr@latin: Vrednost “%(value)s” mora biti ceo broj.

en: “%(value)s” value must be either None, True or False.
sr@latin: Vrednost “%(value)s” mora biti None, True ili False.

en: “%(value)s” value must be either True or False.
sr@latin: Vrednost "%(value)s"  mora biti True ili False.

en: “%(value)s” value must be either True, False, or None.
sr@latin: "%(value)s" vrednost mora biti True, False ili None.
