django - en to mr translation catalogue (288 entries)

en: %(model_name)s with this %(field_label)s already exists.
mr: %(model_name)s %(field_label)s ने अगोदरच अस्तित्वात आहे.

en: %(model_name)s with this %(field_labels)s already exists.
mr: %(model_name)s सह %(field_labels)s हे अगोदरच अस्तित्वात आहे.

en: %s GB
mr: %s जीबी

en: %s KB
mr: %s केबी

en: %s MB
mr: %s एमबी

en: %s PB
mr: %s पीबी

en: %s TB
mr: %s टिबी

en: AM
mr: मपू

en: Afrikaans
mr: अफ्रिकान्स

en: Albanian
mr: अल्बेनियन

en: Algerian Arabic
mr: अल्जेरियन अरेबिक

en: April
mr: एप्रिल

en: Arabic
mr: अरेबिक

en: Argentinian Spanish
mr: अर्जेन्टिनाची स्पॅनिश

en: Armenian
mr: अर्मेनियन

en: Asturian
mr: अस्टूरियन

en: August
mr: ऑगस्ट

en: Australian English
mr: ऑस्ट्रेलियन इंग्रजी

en: Azerbaijani
mr: अझरबैजानी

en: Basque
mr: बास्क

en: Belarusian
mr: बेलारशियन

en: Bengali
mr: बंगाली

en: Boolean (Either True or False)
mr: बूलियन (सत्य किंवा असत्य)

en: Boolean (Either True, False or None)
mr: बुलियन (एकतर खरे, असत्य किंवा काहीही नाही)

en: Bosnian
mr: बोस्नियन

en: Brazilian Portuguese
mr: ब्रझिलियन पोर्तुगीज

en: Breton
mr: ब्रेटन

en: British English
mr: ब्रिटिश इंग्रजी

en: Bulgarian
mr: बल्गेरियन

en: Burmese
mr: बर्मीस

en: CSRF verification failed. Request aborted.
mr: CSRF चाचणी अयशस्वी झाली. विनंती रद्द केली.

en: Catalan
mr: कॅटलान

en: Central Kurdish (Sorani)
mr: मध्य कुर्दिश (सोरानी)

en: Change
mr: बदला

en: Clear
mr: साफ करा

en: Colombian Spanish
mr: कोलंबियन स्पॅनिश

en: Comma-separated integers
mr: स्वल्पविरामाने वेगळे केलेले पूर्णांक

en: Connect, get help, or contribute
mr: जोडा, मदत मिळवा किंवा हातभार लावा

en: Constraint “%(name)s” is violated.
mr: "%(name)s" च्या मर्यादेचं उल्लंघन आहे.

en: Croatian
mr: क्रोएशियन

en: Currently
mr: सध्या

en: Czech
mr: झेक

en: Danish
mr: डॅनिश

en: Date (with time)
mr: दिनांक (वेळेसह)

en: Date (without time)
mr: दिनांक (वेळेशिवाय)

en: Date out of range
mr: पल्ल्याच्या बाहेरची दिनांक

en: December
mr: डिसेंबर

en: Delete
mr: घालवा

en: Directory indexes are not allowed here.
mr: डिरेक्टरी निर्देशकांना येथे परवानगी नाही.

en: Django Community
mr: जॅंगो समुदाय

en: Django Documentation
mr: जांगो दस्तऐवजीकरण

en: Duration
mr: कालावधी

en: Dutch
mr: डच

en: Email address
mr: विपत्र पत्ता

en: English
mr: इंग्रजी

en: Ensure this value is %(limit_value)s (it is %(show_value)s).
mr: हे मूल्य%(limit_value)s(%(show_value)s) आहे याची खात्री करा.

en: Ensure this value is a multiple of step size %(limit_value)s.
mr: हे मूल्य पायरी आकार %(limit_value)s चा गुणाकार असल्याची खात्री करा.

en: Ensure this value is greater than or equal to %(limit_value)s.
mr: हे मूल्य %(limit_value)sया मर्यादेइतके किंवा त्यापेक्षा जास्त आहे याची काळजी घ्या.

en: Ensure this value is less than or equal to %(limit_value)s.
mr: हे मूल्य %(limit_value)sया मर्यादेइतके किंवा त्यापेक्षा कमी आहे याची काळजी घ्या.

en: Enter a complete value.
mr: पूर्ण मूल्य नमूद करा.

en: Enter a list of values.
mr: मूल्यांची यादी नमूद करा.

en: Enter a number.
mr: अंक टाका.

en: Enter a valid IPv4 address.
mr: योग्य IPv4 पत्ता टाका.

en: Enter a valid IPv4 or IPv6 address.
mr: योग्य IPv4 किंवा IPv6 पत्ता नमूद करा.

en: Enter a valid IPv6 address.
mr: योग्य IPv6 पत्ता टाका.

en: Enter a valid JSON.
mr: योग्य JSON नमूद करा.

en: Enter a valid URL.
mr: एक योग्य युआरएल टाका करा.

en: Enter a valid UUID.
mr: योग्य UUID नमूद करा.

en: Enter a valid date.
mr: योग्य दिनांक नमूद करा.

en: Enter a valid date/time.
mr: योग्य दिनांक/वेळ नमूद करा.

en: Enter a valid duration.
mr: योग्य कालावधी नमूद करा.

en: Enter a valid email address.
mr: योग्य विपत्र पत्ता टाका.

en: Enter a valid integer.
mr: योग्य पूर्णांक टाका.

en: Enter a valid time.
mr: योग्य वेळ नमूद करा.

en: Enter a valid value.
mr: वैध मूल्य टाका.

en: Enter a valid “slug” consisting of Unicode letters, numbers, underscores, or hyphens.
mr: योग्य "स्लग" टाका ज्यामध्ये यूनिकोड अक्षरे, अंक, अंडरस्कोर किंवा हायफन असतात.

en: Enter a valid “slug” consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
mr: अक्षरे, संख्या, अंडरस्कोर किंवा हायफनसह असलेला योग्य "स्लग" टाका.

en: Enter a whole number.
mr: पूर्ण संख्या प्रविष्ट करा.

en: Enter only digits separated by commas.
mr: स्वल्पविरामाने वेगळे केलेले अंकच फक्त नमूद करा.

en: Esperanto
mr: एस्पेरॅन्टो

en: Estonian
mr: एस्टोनियन

en: February
mr: फेब्रुवारी

en: Field of type: %(field_type)s
mr: क्षेत्राचा प्रकार: %(field_type)s

en: File
mr: फाइल

en: File path
mr: दस्तऐवज मार्ग

en: Finnish
mr: फिनिश

en: Forbidden
mr: निषिद्ध

en: French
mr: फ्रेंच

en: Fri
mr: शुक्र

en: Friday
mr: शुक्रवार

en: Frisian
mr: फ्रिसियन

en: Galician
mr: गॅलिशियन

en: Georgian
mr: जॉर्जियन

en: German
mr: जर्मन

en: Get started with Django
mr: जॅंगो सोबत सुरवात करा

en: Greek
mr: ग्रीक

en: Hebrew
mr: हिब्रू

en: Hindi
mr: हिंदी

en: Hungarian
mr: हंगेरियन

en: IP address
mr: IP पत्ता

en: IPv4 address
mr: IPv4 पत्ता

en: Icelandic
mr: आयलँडिक

en: Ido
mr: इदो

en: If you are using the <meta name="referrer" content="no-referrer"> tag or including the “Referrer-Policy: no-referrer” header, please remove them. The CSRF protection requires the “Referer” header to do strict referer checking. If you’re concerned about privacy, use alternatives like <a rel="noreferrer" …> for links to third-party sites.
mr: तुम्ही जोडणी वापरत असल्यास किंवा "रेफरर-पॉलिसी: नो-रेफरर" हेडर समाविष्ट करत असल्यास, कृपया ते काढून टाका. CSRF संरक्षणासाठी "रेफरर" हेडर कठोर रेफरर तपासणी करणे आवश्यक आहे. तुम्हाला गोपनीयतेबद्दल काळजी वाटत असल्यास, तृतीय-पक्ष स्थळाच्या दुव्यासाठी <a rel="noreferrer" …> सारखे पर्याय वापरा.

en: If you have configured your browser to disable cookies, please re-enable them, at least for this site, or for “same-origin” requests.
mr: किमान या साइटसाठी किंवा "समान-मूळ" विनंत्यांसाठी, कृपया अक्षम केलेल्या ब्राउझर कुकीज पुन्हा सक्षम करा.

en: If you have configured your browser to disable “Referer” headers, please re-enable them, at least for this site, or for HTTPS connections, or for “same-origin” requests.
mr: किमान या साइटसाठी किंवा HTTPS कनेक्शनसाठी किंवा “समान-मूळ” विनंत्यांसाठी, तुम्ही तुमचे ब्राउझर “रेफरर” हेडर अक्षम केले असल्यास, कृपया ते पुन्हा-सक्षम करा.

en: Igbo
mr: इग्बो

en: Image
mr: चित्र

en: Index of %(directory)s
mr: %(directory)s चे निर्देशांक

en: Indonesian
mr: इंडोनेशियन

en: Integer
mr: पूर्णांक

en: Interlingua
mr: इंटरलिंगुआ

en: Invalid page (%(page_number)s): %(message)s
mr: अवैध पान (%(page_number)s): %(message)s

en: Irish
mr: आयरिश

en: Italian
mr: इटालियन

en: January
mr: जानेवारी

en: Japanese
mr: जपानी

en: July
mr: जुलै

en: June
mr: जून

en: Kabyle
mr: कबायल

en: Kannada
mr: कन्नड

en: Kazakh
mr: कझाक

en: Khmer
mr: ख्मेर

en: Korean
mr: कोरियन

en: Kyrgyz
mr: किर्गिझ

en: Latvian
mr: लाटव्हिअन

en: Lithuanian
mr: लिथुआनियन

en: Lower Sorbian
mr: लोअर सोर्बियन

en: Luxembourgish
mr: लक्झेंबर्गिश

en: Macedonian
mr: मॅसेडोनिअन

en: Malay
mr: मलय

en: Malayalam
mr: मल्याळम

en: Marathi
mr: मराठी

en: March
mr: मार्च

en: May
mr: मे

en: Messages
mr: संदेश

en: Mexican Spanish
mr: मेक्सिकन स्पॅनिश

en: Mon
mr: सोम

en: Monday
mr: सोमवार

en: Mongolian
mr: मंगोलियन

en: More information is available with DEBUG=True.
mr: अधिक माहिती DEBUG=True सह उपलब्ध आहे.

en: Nepali
mr: नेपाळी

en: Nicaraguan Spanish
mr: निकारागुआन स्पॅनिश

en: No
mr: नाही

en: No %(verbose_name)s found matching the query
mr: क्वेरीसह जुळणारे कोणतेही %(verbose_name)s सापडले नाही

en: No %(verbose_name_plural)s available
mr: कोणतेही %(verbose_name_plural)s उपलब्ध नाहीत

en: No day specified
mr: कोणताही दिवस निर्दिष्ट केलेला नाही

en: No file was submitted.
mr: कोणताही दस्तऐवज सुपूर्त केलेला नाही.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
mr: कोणताही दस्तऐवज सुपूर्त केलेला नाही. अर्जावरील एन्कोडिंग प्रकार तपासा.

en: No month specified
mr: कोणताही महिना निर्दिष्ट केलेला नाही

en: No week specified
mr: कोणताही आठवडा निर्दिष्ट केलेला नाही

en: No year specified
mr: कोणतेही वर्ष नमूद केलेले नाही

en: Norwegian Bokmål
mr: नॉर्वेजियन बोकमाल

en: Norwegian Nynorsk
mr: नॉर्वेजिअन निनॉर्स्क

en: November
mr: नोव्हेंबर

en: Null characters are not allowed.
mr: शून्य वर्णांना परवानगी नाही.

en: October
mr: ऑक्टोबर

en: Order
mr: क्रम

en: Ossetic
mr: ओस्सेटिक

en: PM
mr: मउ

en: Persian
mr: पर्शियन

en: Please correct the duplicate data for %(field)s.
mr: कृपया %(field)s साठी दुय्यम माहिती प्रत सुधारा.

en: Please correct the duplicate values below.
mr: कृपया खालील नकली मूल्ये सुधारा.

en: Please either submit a file or check the clear checkbox, not both.
mr: कृपया एकतर फाइल सबमिट करा किंवा स्पष्ट चेकबॉक्स चेक करा, दोन्ही नाही.

en: Polish
mr: पॉलिश

en: Portuguese
mr: पोर्तुगीज

en: Positive big integer
mr: सकारात्मक मोठा पूर्णांक

en: Positive integer
mr: सकारात्मक पूर्णांक

en: Positive small integer
mr: सकारात्मक लहान पूर्णांक

en: Punjabi
mr: पंजाबी

en: Raw binary data
mr: कच्चा बायनरी डेटा

en: Romanian
mr: रोमेनियन

en: Russian
mr: रशियन

en: Sat
mr: शनि

en: Saturday
mr: शनिवार

en: Scottish Gaelic
mr: स्कॉटिश गेलिक

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
mr: तो पर्याय उपलब्ध पर्यायांपैकी एक नाही. योग्य पर्याय निवडा.

en: September
mr: सप्टेंबर

en: Serbian
mr: सर्बियन

en: Serbian Latin
mr: सर्बियन लॅटिन

en: Simplified Chinese
mr: सोपी चायनिज

en: Site Maps
mr: संकेतस्थळ नकाशे

en: Slovak
mr: स्लोवाक

en: Slovenian
mr: स्लोवेनियन

en: Small integer
mr: लहान पूर्णांक

en: Spanish
mr: स्पॅनिश

en: Static Files
mr: स्थिर फाइल्स

en: Sun
mr: रवि

en: Sunday
mr: रविवार

en: Swahili
mr: स्वाहिली

en: Swedish
mr: स्वीडिश

en: Syndication
mr: सिंडिकेशन

en: Tajik
mr: ताजिक

en: Tamil
mr: तमिळ

en: Tatar
mr: टाटर

en: Telugu
mr: तेलुगु

en: Text
mr: मजकूर

en: Thai
mr: थाई

en: That page contains no results
mr: त्या पानावर कोणतेही परिणाम नाहीत.

en: That page number is less than 1
mr: तो पान क्रमांक 1 पेक्षा कमी आहे

en: That page number is not an integer
mr: तो पान क्रमांक पूर्णांक नाही.

en: The inline value did not match the parent instance.
mr: इनलाइन मूल्य मूळ उदाहरणाशी जुळत नाही.

en: The install worked successfully! Congratulations!
mr: इंस्टॉलेशनने यशस्वीरित्या कार्य केले! अभिनंदन!

en: The number of days must be between {min_days} and {max_days}.
mr: दिवसांची संख्या {min_days} आणि {max_days} च्या मधे असावी.

en: The submitted file is empty.
mr: सुपूर्त केलेला दस्तऐवज रिकामी आहे.

en: This field cannot be blank.
mr: हे क्षेत्र रिक्त असू शकत नाही.

en: This field cannot be null.
mr: हे क्षेत्र रिक्त असू शकत नाही.

en: This field is required.
mr: हे क्षेत्र आवश्यक आहे.

en: This is not a valid IPv6 address.
mr: हा योग्य IPv6 पत्ता नाही.

en: Thu
mr: गुरु

en: Thursday
mr: गुरुवार

en: Time
mr: वेळ

en: Topics, references, &amp; how-to’s
mr: विषय, संदर्भ, आणि कसे करावे

en: Traditional Chinese
mr: पारंपारिक चायनिज

en: Tue
mr: मंगळ

en: Tuesday
mr: मंगळवार

en: Turkish
mr: तुर्की

en: Turkmen
mr: तुर्कमेन

en: Tutorial: A Polling App
mr: शिकवणी: मतदान अ‍ॅप

en: Udmurt
mr: उदमर्त

en: Ukrainian
mr: युक्रेनियन

en: Universally unique identifier
mr: सार्वत्रिक अद्वितीय ओळखकर्ता

en: Unknown
mr: अज्ञात

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
mr: एक वैध प्रतिमा अपलोड करा. तुम्ही अपलोड केलेली फाइल चित्र किंवा दूषित चित्र नव्हते.

en: Upper Sorbian
mr: अप्पर सोर्बियन

en: Urdu
mr: उर्दू

en: Uyghur
mr: उईघुर

en: Uzbek
mr: उझबेक

en: Value %(value)r is not a valid choice.
mr: Value %(value)r हा योग्य पर्याय नाही.

en: Value must be valid JSON.
mr: मूल्य योग्य JSON असणे आवश्यक.

en: Venezuelan Spanish
mr: व्हेनेझुएलन स्पॅनिश

en: Vietnamese
mr: व्हिएतनामी

en: View <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/releases/" target="_blank" rel="noopener">release notes</a> for Django %(version)s
mr: <text_to_translate>डिजांगो %(version)s साठी <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/releases/" target="_blank" rel="noopener">प्रदर्शित संदेश </a> पहा</text_to_translate>

en: Wed
mr: बुध

en: Wednesday
mr: बुधवार

en: Welsh
mr: वेल्श

en: Yes
mr: होय

en: You are seeing this message because this HTTPS site requires a “Referer header” to be sent by your web browser, but none was sent. This header is required for security reasons, to ensure that your browser is not being hijacked by third parties.
mr: तुम्हाला हा सनदेश दिसत आहे कारण या HTTPS संकेतस्थळाला तुमच्या वेब ब्राउझरद्वारे "रेफरर हेडर" पाठवण्याची आवश्यकता आहे, परंतु कोणतेही पाठवले नाही. तुमचा ब्राउझर तृतीय पक्षांकडून हायजॅक केला जात नाही याची खात्री करण्यासाठी सुरक्षिततेच्या दृष्टीने हे शीर्षलेख आवश्यक आहे.

en: You are seeing this message because this site requires a CSRF cookie when submitting forms. This cookie is required for security reasons, to ensure that your browser is not being hijacked by third parties.
mr: तुम्हाला हा संदेश दिसत आहे कारण अर्ज सुपूर्त करताना या स्थळाला CSRF कुकी आवश्यक आहे. तुमचा ब्राउझर तृतीय पक्षांकडून हायजॅक केला जात नाही याची खात्री करण्यासाठी ही कुकी सुरक्षिततेच्या कारणांसाठी आवश्यक आहे.

en: You are seeing this page because <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/ref/settings/#debug" target="_blank" rel="noopener">DEBUG=True</a> is in your settings file and you have not configured any URLs.
mr: तुम्ही हे पान पाहत आहात कारण तुमच्या सेटिंग्ज फाइलमध्ये <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/ref/settings/#debug" target="_blank" rel="noopener">DEBUG=True</a> आहे आणि तुम्ही कोणतीही URL कॉन्फिगर केलेली नाही.

en: a.m.
mr: म.पू.

[ctx: abbrev. month]
en: April
mr: एप्रिल

[ctx: abbrev. month]
en: Aug.
mr: ऑग.

[ctx: abbrev. month]
en: Dec.
mr: डिस.

[ctx: abbrev. month]
en: Feb.
mr: फेब.

[ctx: abbrev. month]
en: Jan.
mr: जान.

[ctx: abbrev. month]
en: July
mr: जुलै

[ctx: abbrev. month]
en: June
mr: जून

[ctx: abbrev. month]
en: March
mr: मार्च

[ctx: abbrev. month]
en: May
mr: मे

[ctx: abbrev. month]
en: Nov.
mr: नोव्ह.

[ctx: abbrev. month]
en: Oct.
mr: ऑक्ट.

[ctx: abbrev. month]
en: Sept.
mr: सप्ट.

[ctx: alt. month]
en: April
mr: एप्रिल

[ctx: alt. month]
en: August
mr: ऑगस्ट

[ctx: alt. month]
en: December
mr: डिसेंबर

[ctx: alt. month]
en: February
mr: फेब्रुवारी

[ctx: alt. month]
en: January
mr: जानेवारी

[ctx: alt. month]
en: July
mr: जुलै

[ctx: alt. month]
en: June
mr: जून

[ctx: alt. month]
en: March
mr: मार्च

[ctx: alt. month]
en: May
mr: मे

[ctx: alt. month]
en: November
mr: नोव्हेंबर

[ctx: alt. month]
en: October
mr: ऑक्टोबर

[ctx: alt. month]
en: September
mr: सप्टेंबर

en: and
mr: आणि

en: apr
mr: एप्रि

en: aug
mr: ऑग

en: dec
mr: डिस

en: feb
mr: फेब

en: jan
mr: जान

en: jul
mr: जुल

en: jun
mr: जून

en: mar
mr: मार

en: may
mr: मे

en: midnight
mr: मध्यरात्री

en: noon
mr: दुपारी

en: nov
mr: नोव्ह

en: oct
mr: ऑक्ट

en: or
mr: किंवा

en: p.m.
mr: म.उ.

en: sep
mr: सप

en: yes,no,maybe
mr: होय,नाही,कदाचित

en: “%(path)s” does not exist
mr: “%(path)s” अस्तित्वात नाही

en: “%(pk)s” is not a valid value.
mr: “%(pk)s” हे वैध मूल्य नाही.

en: “%(value)s” value must be either True or False.
mr: “%(value)s” मूल्य सत्य किंवा असत्य असावा.

en: “%(value)s” value must be either True, False, or None.
mr: “%(value)s” मूल्य सत्य, असत्य किंवा कोणतेही नसावेत.

en: …
mr: ...
