django - en to fi translation catalogue (193 entries)

en: Delete selected %(verbose_name_plural)s
fi: Poista valitut "%(verbose_name_plural)s"-kohteet

en: Successfully deleted %(count)d %(items)s.
fi: %(count)d "%(items)s"-kohdetta poistettu.

en: Cannot delete %(name)s
fi: Ei voida poistaa: %(name)s

en: Delete multiple objects
fi: Poista useita kohteita

en: Administration
fi: Hallinta

en: All
fi: Kaikki

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Any date
fi: Mikä tahansa päivä

en: Today
fi: Tänään

en: Past 7 days
fi: Viimeiset 7 päivää

en: This month
fi: Tässä kuussa

en: This year
fi: Tänä vuonna

en: No date
fi: Ei päivämäärää

en: Has date
fi: On päivämäärä

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Not empty
fi: Ei tyhjä

en: Please enter the correct %(username)s and password for a staff account. Note that both fields may be case-sensitive.
fi: Ole hyvä ja syötä henkilökuntatilin %(username)s ja salasana. Huomaa että kummassakin kentässä isoilla ja pienillä kirjaimilla saattaa olla merkitystä.

en: Action:
fi: Toiminto:

en: Add another %(verbose_name)s
fi: Lisää toinen %(verbose_name)s

en: Remove
fi: Poista

en: Addition
fi: Lisäys

en: Change
fi: Muokkaa

en: Deletion
fi: Poisto

en: action time
fi: tapahtumahetki

en: user
fi: käyttäjä

en: content type
fi: sisältötyyppi

en: object id
fi: kohteen tunniste

note: Translators: 'repr' means representation (https://docs.python.org/library/functions.html#repr)
en: object repr
fi: kohteen tiedot

en: action flag
fi: tapahtumatyyppi

en: change message
fi: selitys

en: log entry
fi: lokimerkintä

en: log entries
fi: lokimerkinnät

en: Added “%(object)s”.
fi: Lisätty "%(object)s".

en: Changed “%(object)s” — %(changes)s
fi: Muokattu "%(object)s" - %(changes)s

en: Deleted “%(object)s.”
fi: Poistettu "%(object)s."

en: LogEntry Object
fi: Lokimerkintätietue

en: Added {name} “{object}”.
fi: Lisätty {name} "{object}".

en: Added.
fi: Lisätty.

en: and
fi: ja

en: Changed {fields} for {name} “{object}”.
fi: Muutettu {fields} {name}-kohteelle "{object}".

en: Changed {fields}.
fi: Muutettu {fields}.

en: Deleted {name} “{object}”.
fi: Poistettu {name} "{object}".

en: No fields changed.
fi: Ei muutoksia kenttiin.

en: None
fi: Ei arvoa

en: Hold down “Control”, or “Command” on a Mac, to select more than one.
fi:  Pidä "Ctrl" (tai Macin "Command") pohjassa valitaksesi useita vaihtoehtoja.

en: Select this object for an action - {}
fi: Valitse tämä kohde toiminnolle - {}

en: The {name} “{obj}” was added successfully.
fi: {name} "{obj}" on lisätty.

en: You may edit it again below.
fi: Voit muokata sitä jälleen alla.

en: The {name} “{obj}” was added successfully. You may add another {name} below.
fi: {name} "{obj}" on lisätty. Voit lisätä toisen {name}-kohteen alla.

en: The {name} “{obj}” was changed successfully. You may edit it again below.
fi: {name} "{obj}" on muokattu. Voit muokata sitä edelleen alla.

en: The {name} “{obj}” was changed successfully. You may add another {name} below.
fi: {name} "{obj}" on muokattu. Voit lisätä toisen {name}-kohteen alla.

en: The {name} “{obj}” was changed successfully.
fi: {name} "{obj}" on muokattu.

en: Items must be selected in order to perform actions on them. No items have been changed.
fi: Kohteiden täytyy olla valittuna, jotta niihin voi kohdistaa toimintoja. Kohteita ei ole muutettu.

en: No action selected.
fi: Ei toimintoa valittuna.

en: The %(name)s “%(obj)s” was deleted successfully.
fi: %(name)s "%(obj)s" on poistettu.

en: %(name)s with ID “%(key)s” doesn’t exist. Perhaps it was deleted?
fi: %(name)s tunnisteella "%(key)s" puuttuu. Se on voitu poistaa.

en: Add %s
fi: Lisää %s

en: Change %s
fi: Muokkaa %s

en: View %s
fi: Näytä %s

en: Database error
fi: Tietokantavirhe

en: %(count)s %(name)s was changed successfully. | %(count)s %(name)s were changed successfully.
fi[0]: %(count)s %(name)s on muokattu.
fi[1]: %(count)s "%(name)s"-kohdetta on muokattu.

en: %(total_count)s selected | All %(total_count)s selected
fi[0]: %(total_count)s valittu
fi[1]: Kaikki %(total_count)s valittu

en: 0 of %(cnt)s selected
fi: 0 valittuna %(cnt)s mahdollisesta

en: Delete
fi: Poista

en: Change history: %s
fi: Muokkaushistoria: %s

en: Deleting %(class_name)s %(instance)s would require deleting the following protected related objects: %(related_objects)s
fi: %(class_name)s %(instance)s poistaminen vaatisi myös seuraavien suojattujen liittyvien kohteiden poiston: %(related_objects)s

en: Django site admin
fi: Django-sivuston ylläpito

en: Django administration
fi: Djangon ylläpito

en: Site administration
fi: Sivuston ylläpito

en: Log in
fi: Kirjaudu sisään

en: %(app)s administration
fi: %(app)s-ylläpito

en: Page not found
fi: Sivua ei löydy

en: We’re sorry, but the requested page could not be found.
fi: Pahoittelemme, pyydettyä sivua ei löytynyt.

en: Home
fi: Etusivu

en: Server error
fi: Palvelinvirhe

en: Server error (500)
fi: Palvelinvirhe (500)

en: Server Error <em>(500)</em>
fi: Palvelinvirhe <em>(500)</em>

en: There’s been an error. It’s been reported to the site administrators via email and should be fixed shortly. Thanks for your patience.
fi: Sattui virhe. Virheestä on huomautettu sivuston ylläpitäjille sähköpostitse ja se korjautunee piakkoin. Kiitos kärsivällisyydestä.

en: Click here to select the objects across all pages
fi: Klikkaa tästä valitaksesi kohteet kaikilta sivuilta

en: Select all %(total_count)s %(module_name)s
fi: Valitse kaikki %(total_count)s %(module_name)s

en: Clear selection
fi: Tyhjennä valinta

en: Breadcrumbs
fi: Murupolut

en: Models in the %(name)s application
fi: Sovelluksen %(name)s mallit

en: Model name
fi: Mallin nimi

en: Add link
fi: Lisää linkki

en: Add
fi: Lisää

en: View
fi: Näytä

en: You don’t have permission to view or edit anything.
fi: Sinulla ei ole oikeutta näyttää tai muokata mitään.

en: After you’ve created a user, you’ll be able to edit more user options.
fi: Kun olet luonut käyttäjän, voit muokata käyttäjän tietoja.

en: Error:
fi: Virhe:

en: Change password
fi: Vaihda salasana

en: Set password
fi: Aseta salasana

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
fi[0]: Korjaa alla oleva virhe.
fi[1]: Korjaa alla olevat virheet.

en: Enter a new password for the user <strong>%(username)s</strong>.
fi: Syötä käyttäjän <strong>%(username)s</strong> uusi salasana.

en: This action will <strong>enable</strong> password-based authentication for this user.
fi: Tämä toiminto <strong>kytkee päälle</strong> salasanapohjaisen kirjautumisen tälle käyttäjälle.

en: Disable password-based authentication
fi: Ota salasanapohjainen kirjautuminen pois päältä

en: Enable password-based authentication
fi: Kytke salasanapohjainen kirjautuminen käyttöön

en: Skip to main content
fi: Siirry pääsisältöön

en: Welcome,
fi: Tervetuloa,

en: View site
fi: Näytä sivusto

en: Documentation
fi: Dokumentaatio

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: Add %(name)s
fi: Lisää %(name)s

en: History
fi: Muokkaushistoria

en: View on site
fi: Näytä lopputulos

en: Filter
fi: Suodatin

en: Hide counts
fi: Piilota lukumäärät

en: Show counts
fi: Näytä lukumäärät

en: Clear all filters
fi: Tyhjennä kaikki suodattimet

en: Save
fi: Tallenna ja poistu

en: Remove from sorting
fi: Poista järjestämisestä

en: Sorting priority: %(priority_number)s
fi: Järjestysprioriteetti: %(priority_number)s

en: Toggle sorting
fi: Kytke järjestäminen

en: Toggle theme (current theme: auto)
fi: Vaihda teemaa (nyt: automaattinen)

en: Toggle theme (current theme: light)
fi: Vaihda teemaa (nyt: vaalea)

en: Toggle theme (current theme: dark)
fi: Vaihda teemaa (nyt: tumma)

en: Objects
fi: Kohteet

en: Yes, I’m sure
fi: Kyllä, olen varma

en: No, take me back
fi: Ei, mennään takaisin

en: Deleting the selected %(objects_name)s would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
fi: Jos valitut %(objects_name)s poistettaisiin, jouduttaisiin poistamaan niihin liittyviä kohteita. Sinulla ei kuitenkaan ole oikeutta poistaa seuraavia kohdetyyppejä:

en: Deleting the selected %(objects_name)s would require deleting the following protected related objects:
fi: Jos valitut %(objects_name)s poistetaan, pitää poistaa myös seuraavat suojatut niihin liittyvät kohteet:

en: Are you sure you want to delete the selected %(objects_name)s? All of the following objects and their related items will be deleted:
fi: Haluatko varmasti poistaa valitut %(objects_name)s? Samalla poistetaan kaikki alla mainitut ja niihin liittyvät kohteet:

en: Delete?
fi: Poista?

en:  By %(filter_title)s
fi:  %(filter_title)s

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Recent actions
fi: Viimeisimmät tapahtumat

en: My actions
fi: Omat tapahtumat

en: None available
fi: Ei yhtään

en: Added:
fi: Lisätty:

en: Changed:
fi: Muutettu:

en: Deleted:
fi: Poistettu:

en: Unknown content
fi: Tuntematon sisältö

en: Something’s wrong with your database installation. Make sure the appropriate database tables have been created, and make sure the database is readable by the appropriate user.
fi: Tietokanta-asennuksessa on jotain vialla. Varmista, että sopivat taulut on luotu ja että oikea käyttäjä voi lukea tietokantaa.

en: You are authenticated as %(username)s, but are not authorized to access this page. Would you like to login to a different account?
fi: Olet kirjautunut käyttäjänä %(username)s, mutta sinulla ei ole pääsyä tälle sivulle. Haluaisitko kirjautua eri tilille?

en: Forgotten your login credentials?
fi: Unohditko kirjautumistietosi?

en: Toggle navigation
fi: Kytke navigaatio

en: Sidebar
fi: Sivupalkki

en: Start typing to filter…
fi: Kirjoita suodattaaksesi...

en: Filter navigation items
fi: Suodata navigaatiovaihtoehtoja

en: Date/time
fi: Pvm/klo

en: User
fi: Käyttäjä

en: Action
fi: Tapahtuma

en: entry | entries
fi[0]: merkintä
fi[1]: merkintää

en: This object doesn’t have a change history. It probably wasn’t added via this admin site.
fi: Tällä kohteella ei ole muutoshistoriaa. Sitä ei ole ilmeisesti lisätty tämän ylläpitosivun avulla.

en: Show all
fi: Näytä kaikki

en: Popup closing…
fi: Ponnahdusikkuna sulkeutuu...

en: Search
fi: Haku

en: %(counter)s result | %(counter)s results
fi[0]: %(counter)s osuma
fi[1]: %(counter)s osumaa

en: %(full_result_count)s total
fi: yhteensä %(full_result_count)s

en: Save as new
fi: Tallenna uutena

en: Save and add another
fi: Tallenna ja lisää toinen

en: Save and continue editing
fi: Tallenna välillä ja jatka muokkaamista

en: Save and view
fi: Tallenna ja näytä

en: Close
fi: Sulje

en: Change selected %(model)s
fi: Muuta valittuja %(model)s

en: Add another %(model)s
fi: Lisää toinen %(model)s

en: Delete selected %(model)s
fi: Poista valitut %(model)s

en: View selected %(model)s
fi: Näytä valitut %(model)s

en: Thanks for spending some quality time with the web site today.
fi: Kiitos sivuillamme viettämästäsi ajasta.

en: Log in again
fi: Kirjaudu uudelleen sisään

en: Password change
fi: Salasanan vaihtaminen

en: Your password was changed.
fi: Salasanasi on vaihdettu.

en: Please enter your old password, for security’s sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
fi: Syötä vanha salasanasi varmistukseksi, ja syötä sitten uusi salasanasi kaksi kertaa, jotta se tulee varmasti oikein.

en: Change my password
fi: Vaihda salasana

en: Password reset
fi: Salasanan nollaus

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
fi: Salasanasi on asetettu. Nyt voit kirjautua sisään.

en: Password reset confirmation
fi: Salasanan nollauksen vahvistus

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
fi: Syötä uusi salasanasi kaksi kertaa, jotta voimme varmistaa että syötit sen oikein.

en: New password:
fi: Uusi salasana:

en: Confirm password:
fi: Varmista uusi salasana:

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
fi: Salasanan nollauslinkki oli virheellinen, mahdollisesti siksi että se on jo käytetty. Ole hyvä ja pyydä uusi salasanan nollaus.

en: We’ve emailed you instructions for setting your password, if an account exists with the email you entered. You should receive them shortly.
fi: Sinulle on lähetetty sähköpostitse ohjeet salasanasi asettamiseen, mikäli antamallasi sähköpostiosoitteella on olemassa tili.

en: If you don’t receive an email, please make sure you’ve entered the address you registered with, and check your spam folder.
fi: Jos viestiä ei näy, ole hyvä ja varmista syöttäneesi oikea sähköpostiosoite sekä tarkista sähköpostisi roskapostikansio.

en: You're receiving this email because you requested a password reset for your user account at %(site_name)s.
fi: Tämä viesti on lähetetty sinulle, koska olet pyytänyt %(site_name)s -sivustolla salasanan palautusta.

en: Please go to the following page and choose a new password:
fi: Määrittele uusi salasanasi oheisella sivulla:

en: In case you’ve forgotten, you are:
fi: Jos unohdit, olet:

en: Thanks for using our site!
fi: Kiitos vierailustasi sivuillamme!

en: The %(site_name)s team
fi: Sivuston %(site_name)s ylläpitäjät

en: Forgotten your password? Enter your email address below, and we’ll email instructions for setting a new one.
fi: Unohditko salasanasi? Syötä sähköpostiosoitteesi alle ja lähetämme sinulle ohjeet uuden salasanan asettamiseksi.

en: Email address:
fi: Sähköpostiosoite:

en: Reset my password
fi: Nollaa salasanani

en: Select all objects on this page for an action
fi: Valitse kaikki tämän sivun kohteet toiminnolle

en: All dates
fi: Kaikki päivät

en: Select %s
fi: Valitse %s

en: Select %s to change
fi: Valitse muokattava %s

en: Select %s to view
fi: Valitse näytettävä %s

en: Date:
fi: Pvm:

en: Time:
fi: Klo:

en: Lookup
fi: Etsi

en: Currently:
fi: Tällä hetkellä:

en: Change:
fi: Muokkaa:
